dokumenty członkowskie
deklaracja
kwestionariusz
regulamin
rezygnacja
statut ts
licencja klubowa
Jesteśmy przekonani, że internet powinien być dostępny i otwarty dla każdego, i zobowiązujemy się do dostarczania strony internetowej, która jest dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców, bez względu na ich sytuację i możliwości.
W tym celu staramy się jak najściślej przestrzegać Wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych 2.1 (WCAG 2.1) na poziomie AA opracowanych przez Konsorcjum World Wide Web (W3C). Wytyczne te wyjaśniają, jak sprawić, by treści internetowe były dostępne dla osób z szerokim zakresem niepełnosprawności. Przestrzeganie tych wytycznych pomaga nam zapewnić, że nasza strona internetowa jest dostępna dla wszystkich: osób niewidomych, osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z zaburzeniami wzroku, z niepełnosprawnościami poznawczymi i wielu innych.
Nasza strona internetowa wykorzystuje różne technologie mające na celu zapewnienie jej jak największej dostępności w każdym czasie. Korzystamy z interfejsu dostępności, który pozwala osobom z określonymi niepełnosprawnościami dostosować interfejs użytkownika (UI) i projekt strony do swoich indywidualnych potrzeb.
Ponadto, strona wykorzystuje aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która działa w tle i stale optymalizuje poziom dostępności strony. Aplikacja ta dostosowuje HTML strony, jej funkcjonalność i zachowanie do potrzeb użytkowników korzystających z czytników ekranowych oraz funkcji klawiatury, używanych przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Jeśli znajdziesz jakiekolwiek usterki lub masz pomysły na ulepszenia, chętnie wysłuchamy Twojej opinii. Możesz skontaktować się z operatorami strony za pomocą następującego adresu e-mail
Nasza strona internetowa implementuje technikę atrybutów ARIA (Accessible Rich Internet Applications), wraz z różnymi zmianami behawioralnymi, aby zapewnić, że użytkownicy korzystający z czytników ekranowych mogą czytać, rozumieć i cieszyć się funkcjonalnościami strony. Natychmiast po wejściu na stronę użytkownik korzystający z czytnika ekranowego otrzymuje monit o włączenie profilu czytnika ekranowego, aby mógł efektywnie przeglądać i obsługiwać stronę. Oto, jak nasza strona internetowa spełnia niektóre z najważniejszych wymagań dotyczących czytników ekranowych, wraz ze zrzutami ekranu przykładów kodu:
Optymalizacja dla czytników ekranowych: prowadzimy proces w tle, który uczy się komponentów strony od góry do dołu, aby zapewnić ciągłą zgodność nawet po aktualizacji strony. W tym procesie zapewniamy czytnikom ekranowym znaczące dane przy użyciu zestawu atrybutów ARIA. Na przykład, dostarczamy dokładne etykiety formularzy; opisy dla ikon aktywnych (ikony mediów społecznościowych, ikony wyszukiwania, ikony koszyka itp.); wskazówki dotyczące walidacji danych wejściowych formularza; role elementów takich jak przyciski, menu, dialogi modalne (popupy) i inne. Ponadto, proces w tle skanuje wszystkie obrazy na stronie i dostarcza dokładny i znaczący opis oparty na rozpoznawaniu obiektów na obrazach jako tag ALT (tekst alternatywny) dla obrazów, które nie są opisane. Wykorzystuje również technologię OCR (optical character recognition) do ekstrakcji tekstu osadzonego w obrazie. Aby włączyć dostosowania dla czytnika ekranowego w dowolnym momencie, użytkownicy muszą nacisnąć kombinację klawiszy Alt+1. Użytkownicy czytników ekranowych otrzymują także automatyczne ogłoszenia o włączeniu trybu czytnika ekranowego, jak tylko wejdą na stronę.
Dostosowania te są kompatybilne ze wszystkimi popularnymi czytnikami ekranowymi, w tym JAWS i NVDA.
Optymalizacja nawigacji klawiaturowej: Proces w tle dostosowuje także HTML strony i dodaje różne zachowania za pomocą kodu JavaScript, aby strona była obsługiwana za pomocą klawiatury. Obejmuje to możliwość nawigacji po stronie za pomocą klawiszy Tab i Shift+Tab, obsługę rozwijanych menu za pomocą klawiszy strzałek, zamykanie ich za pomocą Esc, aktywowanie przycisków i linków za pomocą klawisza Enter, nawigację między elementami radiowymi i checkboxami za pomocą klawiszy strzałek oraz ich zaznaczanie za pomocą spacji lub klawisza Enter. Ponadto użytkownicy klawiatury znajdą menu szybkiej nawigacji i pomijania treści, dostępne w każdej chwili po naciśnięciu Alt+1, lub jako pierwsze elementy witryny podczas nawigacji klawiaturą. Proces w tle także obsługuje pojawiające się popupy, przenosząc fokus klawiatury na nie, jak tylko się pojawią, i nie pozwalając, aby fokus uciekł poza nie.
Użytkownicy mogą także używać skrótów takich jak „M” (menu), „H” (nagłówki), „F” (formularze), „B” (przyciski) i „G” (grafika), aby skakać do konkretnych elementów.
Dążymy do wspierania jak najszerszego zakresu przeglądarek i technologii wspomagających, aby nasi użytkownicy mogli wybrać najlepsze narzędzia dla siebie, z jak najmniejszą liczbą ograniczeń. W związku z tym bardzo ciężko pracowaliśmy, aby móc wspierać wszystkie główne systemy, które stanowią ponad 95% udziału w rynku użytkowników, w tym Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera i Microsoft Edge, JAWS i NVDA (czytniki ekranowe).
Pomimo naszych najlepszych starań, aby umożliwić każdemu dostosowanie strony internetowej do swoich potrzeb, mogą istnieć strony lub sekcje, które nie są w pełni dostępne, są w trakcie dostosowywania do wymogów dostępności, lub brak jest odpowiedniego rozwiązania technologicznego, aby je uczynić dostępnymi. Niemniej jednak, ciągle pracujemy nad poprawą naszej dostępności, dodając, aktualizując i ulepszając jej opcje i funkcje, oraz rozwijając i adoptując nowe technologie. Wszystko to ma na celu osiągnięcie optymalnego poziomu dostępności, zgodnie z postępem technologicznym. W razie potrzeby pomocy, prosimy o kontakt pod adres